KURUMSAL
![ÇEDES İptal Edilsin!](https://www.osobder.org/imgs/950x534x2/edes-iptal-edilsin2.png)
ÇEDES PROTOKOLÜ MİLLİ EĞİTİMİN TEMEL DEĞERLERİNE AYKIRIDIR, SON VERİLMELİDİR!
Ülkemizde eğitim sisteminin temel ilkeleri 1739 sayılı “Milli Eğitim Temel Kanunu”nda açıkça belirtilmiştir. Kanun, laik Türkiye Cumhuriyeti’nde bireylerin bilimsel ilkelerle inşa edilmiş bir sistemde eğitim-öğretim görme hakkına sahip olduğunu, ancak bu şekilde “hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan, yapıcı, yaratıcı ve verimli kişiler” olacağını belirtmiştir. Buna karşın Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığıyla imzaladığı ÇEDES (Çevreme Duyarlıyım Değerlerime Sahip Çıkıyorum) Protokolü ile yukarıdaki temel kanuna taban tabana zıt amaçlar içeren projeyi hayata geçirmiştir.
ÇEDES ile Amaçlanan Nedir?
Cumhuriyetimizin kurulmasıyla hızlıca gelişen ve çok değerli bilim insanları yetiştiren eğitim sistemimizin son dönemde siyasi ve ticari amaçlar uğruna büyük bir çöküşe sürüklendiği herkesin malumudur. Temel ilkelerinden uzaklaştırılmış, kâr odaklı ve buna hizmet edecek şekilde bilimsel nitelikten yoksun hale getirilmiş eğitim sistemimizin yeniden yaygın, nitelikli, kamu yararına ve eşit erişim imkânı tanıyan hale gelmesi için hepimiz var gücümüzle çalışmalıyız. Ancak ÇEDES ile eğitim sistemimiz bilimsellikten ve Cumhuriyetimizin kazanımlarından uzak bir karanlığa çekilmektedir.
Okullarımızdaki eğitimcilerimizin başaramadıkları nedir ki dışarıdan din adamları eliyle eğitimler düzenlenmek istenmiştir? Eğitim sistemimiz dönemsel kaygılarla şekillenen siyasetin bir aparatı olmamalı, toplumun sadece bir kesiminin görüş ve arzuları doğrultusunda şekillendirilmemelidir. Eğitim sistemleri, çocukların ve gençlerin hayatlarını şekillendirdiği gerçeği unutulmadan, bilimsel temelli uzun süreçlerle planlanması ve en yüksek hassasiyetle uygulanması gereken alanlardır. Pedagojik birikim ve planlama olmadan bir felakete dönüşecek olan projeler sistemin kurucu ayarlarıyla oynamakta ve sistemi manipüle etmektedir. Bu dönüşüm, eğitim sistemini siyasetin müdahalesine açık hale getirmektedir. Bu bağlamda eğitim sistemlerinin derhal uzmanlarına bırakılması, bilimsel süreçlerle tasarlanması şarttır.
Okullarımızda Rehberlik Hizmetleri zaten varken manevi danışmanlık adı altında ülkemizin temel değerlerinin dışında bir programla öğretmen olmayan, hiçbir pedagojik yetkinliği bulunmayan vaizlerin veya imamların kanunlara aykırı olarak görevlendirilmesi, her şeyden önce çocuklarımızın aklına ve vicdanına karşı bir tahakkümdür. Bununla birlikte okullarımızda görev almış olan uzmanlara yani biz eğitimcilere karşı güvensizlik ve hakarettir.
Sadece manevi danışmanlık da değil, ÇEDES protokolü kültür ve sanat dersleri ile sportif etkinlikleri ve hatta izcilik gibi faaliyetleri de kapsamaktadır. Eğitim sistemimiz tüm bu çalışmaları hakkıyla yapacak, aynı zamanda çocuklarımızı bilimsel bir bakış açısıyla çağının gerekleriyle buluşturacak donanımlı eğitimcilere fazlasıyla sahiptir. Ülkemizde gerek devlet okullarında gerekse de özel sektöre bağlı eğitim-öğretim kurumlarında eksik olan şey nitelikli öğretmenler değil, bu öğretmenleri etkin ve verimli değerlendirecek nitelikli, bilimsel bir eğitim sistemidir. Yoksulluğa ve açlığa mahkûm edilen öğretmenlere uygun çalışma koşulları sunmak yerine onları tümüyle dışlayan bu anlayış ülkemizi daha mutlu ve güçlü hale getiremez. Anlaşılıyor ki tasarlanan yeni sistemde bilime ve biz uzmanlara yer bırakılmadığı gibi, çocuklarımız için de aydınlık yarınlar planlanmamıştır.
Milli Eğitim Bakanlığına ve siyasi iktidara, ülkemizi aydınlık bir geleceğe taşıma görevlerini hatırlatarak ülkedeki her çocuğun nitelikli, çağdaş, bilimsel ve eşit erişim imkânlı eğitim hizmetine kavuşturulmasını, ÇEDES protokolünün bir an evvel sonlandırılmasını talep ediyoruz. Bu konuda ülkemizin geleceğini düşünen herkesi sorumlu olmaya, çocuklarımızın zihin ve beden sağlığını korumak için sesimizi yükseltmeye davet ediyoruz.
· Özel Sektör Öğretmenleri Birlikteliği Derneği (ÖSÖB-DER)
· Birlik Sendikası
· Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Öğretmenleri Derneği (ÖZRO-DER)
· Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖV-DER)
· Özel Okul Velileri
·
Özel Okul Velileri Platformu
2023-cedes-i-istemiyoruz.pdf dosyasını indirmek için tıklayın!